Ankara

İç Anadolu

Ankara da yaşayanlar bilirler. Ankarayı sevmek öyle her baba yiğidin harcı değildir. Ankarayı sevmek cesaret ister. Neden mi? Sürekli soğuktur bir yüzü. Bir bakarsınız gülümser yüzünüze güneşiyle, bir bakarsınız ağlamış doya doya, bir de kızmış ben bilmem neye, esip gürlüyor.

Her yer sanki birbirinin aynı, her yerde bir telaş, oraya buraya koşturan bir sürü insancık…Ankara bundan ibaret gelirdi önceleri bana…

Sonra bir baktım, Ankara’nın içinde de aslında hep ciddi görünmeye çalışan ama arada sırada gülümseyen ve şımaran bir kız çocuğu var…

Zamanla sevdirir Ankara kendini, zamanla seversiniz, o hep dönüp geldiğiniz yerdir, ait olduğunuz şehirdir sanki..
Bu güne kadar Ankara üzerine türlü şiirler, yazılar, şarkılar yazılmış… Hepsinde ayrı bir öykü ayrı bir hikaye, ayrı bir hayat… Geçmişte ne kadar çok şeye şahit olmuş, ne zorluklar görmüş Ankara…

Bana bugünlerde huzur veriyor Ankara…

Nedendir bilmem, esip gürlemesine de kızmıyorum artık… Belki de üzülüyorum haline, çıkarmıyorum sesimi.

O içinde sakladığı kız çocuğunun kaşları hep çatık… Yüzü neredeyse hiç gülmemiş, her gün bir başka parçasını koparmışlar, her gün bir başka renge boyamışlar saçlarını… Atatürk’ün Ankara’sı olduğu günleri özlüyor sanırım…

Ankara, Ankara güzel Ankara…

Yine de seni görmek ister her bahtı kara…

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, İç Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehridir. Kent, müzeleri, opera ve bale salonları, festivalleri, Atatürk Orman Çiftliği, kaplıcaları, mesire yerleri ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktadır.

Geçmişten günümüze “memurlar şehri” olarak bilinen Ankara’da “yapılacak hiç bir aktivite yok” diye düşünenlerdenseniz, etkinlik arayanlara yardımcı olmak için hazırladığımız küçük listeye göz atmaya ne dersiniz?

1- Gençlik Parkı

Ankara gençlik parkı

Lunaparkı, restoranları, yeşil alanları, oyun parkları, büyük havuzu ile Ankara’nın sembolü haline gelmiş olan park 275.000 m2 alana kurulmuştur. Şehrin en büyük tiyatro salonlarından birine sahip olan, her yaş grubuna hitap eden tarihi parka gelerek güzel ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

2- Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara’nın olmazsa olmaz etkinliklerinden olan Anıtkabir ziyareti komple bir gününüzü geçirebileceğiniz mükemmel bir aktivitedir. İlk kısmı mozeladan oluşan anıt mezara gelmişken aslanlı yolda yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Tüylerinizin diken diken olacağı müzelerini de gezerek dolu dolu güzel bir gün geçirebilirsiniz.

3- Seğmenler Parkı

Seğmenler parkı

Çankaya Köşkü’nün hemen altında bulunan park, Kuğulu Parktan sonra keyifli vakit geçirilebilecek yeşil alanlardan bir diğeridir. İçinde kültürel etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosu bulunan park, doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz nadir yerlerden biridir.

4- Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara resim ve heykel müzesi

Etnografya müzesinin hemen yanında bulunan, Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrasına ait bir çok eserin yer aldığı müzede, milyonlarca heykel ve tablonun yer aldığı bilinmektedir. Bir çok ünlü sanatçıya ait tabloların da sergilendiği müze, Ulus Meydanı’na 10-15 dakika yürüme mesafesindedir. Her yıl ulusal ve uluslararası sergilerin düzenlendiği, tiyatro ve konser salonlarının yer aldığı Devlet Resim ve Heykel Müzesine gitmenizi tavsiye ederiz.

5- Keçiören Teleferik

Ankara Keçiören Teleferik

Türkiye’nin en büyük şehiriçi teleferiği olan teleferik hattıyla tüm Keçiöreni ve Ankara’nın güzel manzaralarını izleyebilirsiniz. Sadece 5 liraya binerek ulaşım aracı olarak da kullanabileceğiniz teleferik turu günü kurtaracak güzel bir aktivite olacaktır.

6- Beypazarı

Ankara Beypazarı

Yöresel lezzetlere, müzelere, doğal güzelliklere sahip Beypazarı’na gelip, Osmanlı evlerinin arasında vakit geçirerek tarihe
yakından tanıklık edebilirsiniz. Şehrin turizm yönünden önemli yerlerinden biri olan Beypazarı ziyareti, yapılacak etkinlik bulamayanlar için güzel bir seçenek olacaktır.

Bu arada Ankara’ya gitmeyi düşünüyorsanız erken rezervasyon yaparak 35TL’ye Ankara otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir